// publikacija...

Aktualijos

AB “Spaudą” užpuolė UAB “Sisteminio modernizavimo grupė”

Atrodo, ABF „Viti“ generalinis direktorius K.Juzeliūnas pagaliau susigaudė iš kur vėjai pučia; mat ne Spaudos rūmų senbuviai, o buvęs jo bendražygis Algimantas Sapiega iš už kampo jam špygą rodo. Kadaise padėjęs privatizuoti akcinę bendrovę “Spaudą”, A.Sapiega dabar tapo nuožmiausiu jo priešu, nes jam priklausanti UAB “Sisteminio modernizavimo grupė” pareikalavo solidžios priemokos už dykai perleistą spaustuvę prie A.Sacharovo aikštės – visai kaip Azijoje jaunųjų porai tuokiantis: kad ir skaisti gražuolė, jos tėvai privalo atseikėti tuziną avių, ožkų ir kupranugarių, antraip santuoka neįvyks.
Skaitytojui verta priminti prieš penkis metus įvykusį prichvatizavimo sandėrį, kai 2003 metų rugsėjo 25 dieną akcinės bendrovės „Spauda“ akcininkų susirinkimo išvakarėse, per vieną naktį sukurtam naujutėlaičiam Uabui, pasivadinusiam „Sisteminio modernizavimo grupė“, kitą dieną skubiai į balansą buvo perduotas 3,623 mln. litų vertės spaustuvės pastatas su teise į 1,5 ha žemės sklypą prie A.Sacharovo aikštės. Akcininkų susirinkimas turėjo prasidėti rugsėjo 26 dieną 16 val., o sandėris notarinėje kontoroje įvyko 15.30 val., tai yra likus vos pusvalandžiui iki akcininkų susirinkimo,- taip rašo „Laisvasis laikraštis“. – Vyrai suprakaitavę skubėjo, nes Valstybės turto fondas turėjo gauti „Spaudos“ akcijas be dalies spaustuvės, kurią iki susirinkimo verkiant reikėjo parduoti, kad būtų vsio zakonno. Taip per vieną naktį iš „Spaudos“ balanso dingo pusketvirto milijono vertės spaustuvė su žeme. Šiandien žemė verta jau apie 20 milijonų litų!“
Vargu bau, kad K.Juzeliūnas nieko nežinojo apie šią aferą, nes jo bendrovė ABF „Viti“ įsigijo akcinės bendrovės „Spauda“ akcijų paketą ir akylai stebėjo, kas joje dedasi.
Žinojo ir smulkieji akcininkai. Jie rovėsi palukus nuo galvos ir susirinkime „putojo“, girdi, juos Valstybės turto fondas apiplėšęs, nes per nakt „dingusi“ spaustuvė iš peties vožė per jų akcijų vertę. Ir kvailiui aišku, kad prie šios aferos nagus prikišo Valstybės turto fondas. Gal dabar mindamas prokuratūros slenksčius tuometinis Fondo vadovas P.Milašauskas ims nuoširdžiai atgailauti. Bet prieš penkerius metus A.Brazauskui valdant smulkiųjų akcininkų raudos it šuns balsai į dangų nėjo. Turto fondas „užsikimšo ausis“ nuo šių verkšnojimų ir apsimetė nematąs per naktį Vilniuje dingusios didžiulės spaustuvės.
„Niekam nerūpėjo ir tai, iš kur kūdikystės amžiaus Uabas gavo 3,6 milijono litų,- rašo „Laisvasis laikraštis‘- o jei ir būtų pasmalsavę, būtų nusivylę – jokių pinigų niekas niekam ir niekada nemokėjo ir nemokės, nes mokėti neleido sutartis, kurios pirmasis straipsnis skelbė, kad turtas parduodamas už 3,623 mln.litų, kad jo nuosavybė pirkėjui pereina tą pačią dieną, o sumokėti už turtą pirkėjas privalo per dvejus metus, ir tik tuomet, kai pardavėjas iš pastato išsikraustys. Tai, kad pardavėjas iš pastato kraustysis šitiek laiko, kiek Algimantas Sapiega ir jo bendražygis Edvinas Menčikovas dirbs „Spaudoje“ , jau tuomet niekam nekilo abejonių. Tai reiškė, kad jokių pinigų niekam ir niekada mokėti nereikės.
Taip ir atsitiko. Praėjo jau penki metai, o niekas tų 3,5 milijonų taip ir nesumokėjo, nors UAB „Sisteminio modernizavimo grupė“ įsirengė pastatą ir jame puikiausiai šeimininkauja.
Ir kaip kitaip? Juk tos pačios sutarties 6.2 straipsnis sako, kad, praėjus mokėjimo terminui, tai yra praslinkus dviem metams ir trims dienoms, jeigu pirkėjas (UAB‘as) nesumokėjo pinigų, pardavėjas turi teisę sutartį nutraukti ar pareikalauti, kad pinigus tuoj pat sumokėtų! Kitaip tariant, pardavėjas įdūkęs, kad pirkėjas nemoka pinigų, gali nutraukti sutartį ir nebereikalauti pinigų, nes taip numatyta sutartyje!“
Bet kam sutartį nutraukti? Anot darbuotojų, A.Sapiega vadovavo akcinei bendrovei „Spauda“ gan išmintingai. Perleidęs be užmokesčio „Sisteminei modernizavimo grupei“ spaustuvės patalpas, jis čia pat už solidžią kainą, tas pačias patalpas berods už 100 tūkstančių litų per mėnesį, tai pačiai „Spaudai“ išnuomojo. Ir gavosi į kentaurą panašus tvarinys: patalpos „Sisteminio modernizavimo grupės“, o spausdinimo mašinos – „Spaudos“. Matyt, taip A.Sapiega planavo 3,5 milijonų litų skolą nuompinigiais „nuplauti“. Taip būtų ir nutikę, net šuo nebūtų cyptelėjęs. Biznis klestėjo, spaustuvės mašinos įkaitusios dieną naktį laikraščius ir skrajutes spausdino. Bet kažkokia juoda katė bendražygiams per kelią perbėgo. O ta katė – vėl nelemti pinigai. Mat biznis klestėjo tik A.Sapiegai, o K.Juzeliūno firma iš viso to tik špygą gavo, nors dešimtis milijonų savų kruvinų „Spaudos“ privatizavimui sukišo.
Aptikęs apgaulę, K.Juzeliūnas ne juokais įdūko ir A.Sapiegą iš „Spaudos“ administracijos lauk išgrūdo. Už tai „Sisteminio modernizavimo grupė“ jam į pačius paširdžius smogė – pareikalavo pusę milijono už nesumokėtą spaustuvės patalpų nuomą, arba… pagrasino visą spaustuvės įrangą pro langą išmesti.
Šiukštu, bet „Spauda“, pati skolose lig ausų panirusi: laikai nelengvi, statybos stovi, laikraščiai į kitas spaustuves sprunka, kreditoriai, bankai vienas po kito skolas „išmušinėja“, ir ne dešimtimis, o šimtais tūkstančiais, netgi milijonais teismuose ieškiniais švaistosi! K.Juzeliūnui ir naujiesiems „Spaudos“ vadovams pasirodė, kad A.Sapiegos apetitai per dideli, matyt, jam „stogas“ bus pasislinkęs, todėl atmetė jo ultimatumą. Bet kai į spaustuvę atžirgliojo vyrai su laužtuvais spausdinimo mašinas lauk per langą versti, jie ne juokais išsigando. „Spaudos“ juristai ristele nuskuodė į teismą ir A.Sapiegos „Sisteminei modernizavimo grupei“ vendetą paskelbė – pareikalavo spaustuvę tesėtam savininkui AB „Spaudai“ gražinti: suprask, pasidžiaugei- pakaks.
Trina dabar smulkieji akcininkai rankas, nes spaustuvę sugražinus, „Spaudos“ akcijų vertė aukštyn svaiginančiai pašoks. Tik paprasti piliečiai neįžvelgia, kur šioje istorijoje dingo valstybė? Ką ji turi daryti su prarastais milijonais? Nejau privatizavimo aferai paaiškėjus, valstybė anuliuos jo rezultatus ir skelbs naują „Spaudos“ pardavimo konkursą? Tiesa, AB „Spauda“ – ne „Alita“ ir ne „Mažeikių nafta“. Bet vis dėl to… Juk mokesčių mokėtojai prarado gal keturis , o gal aštuonis milijonus litų! Oi kaip trūksta šių milijonų mūsų vargšams mokytojams, gydytojams ir policininkams… gal ir Generalinei prokuratūrai jų trūksta? Atrodo šis nešvarus sandėris turėtų jai parūpti…
Kuo baigsis naujasis karas prie A.Sacharovo aikštės, parodys artimiausia ateitis. Bet jau dabar aišku, kad laimėtojų nebus. Gali būti kaip klasikiniame verslo siužete: kovėsi nuožmūs vyrai dėl žemės, žemė liko, o vyrų nebėra…

Albertas Jaunius

Diskusija

Nera komentarų publikacijai : “AB “Spaudą” užpuolė UAB “Sisteminio modernizavimo grupė””

Rašyti

Remėjai